Strona główna
Edukacja
Tutaj jesteś

Brak pracy po studiach

4 stycznia 2021 brak pracy po studiach


Nie ulega wątpliwości, że jeden z największych problemów, który dotyka młode osoby to brak pracy po studiach. Nie jest on bardzo często spotykany, ale jednak dotyczy części naszego społeczeństwa.

Co warto wiedzieć?

Należy zdawać sobie sprawę, że ogólnie rzecz biorąc wykształceni ludzie mają najmniejsze problemy ze znalezieniem pracy. Co więcej, jest to grupa, która charakteryzuje się najniższym możliwym bezrobociem. Jednak z drugiej strony niestety nadal zdarza się, że niektóre osoby mają problem ze znalezieniem pracy dla siebie. Może to być spowodowane kilkoma czynnikami. Ważne jest to, aby kierunek, który studiujemy był dla nas czymś w rodzaju zainteresowania, czy hobby. W tym przypadku również i na rozmowie kwalifikacyjnej pracodawca zauważy, że jest to nasza pasja i z pewnością nas zatrudni. Drugą, niesłychanie ważną kwestią jest podjęcie odpowiedniej decyzji już na etapie rozpoczęcia studiów. Mowa tu o wyborze odpowiedniego kierunku tzn. takiego, który będzie przyszłościowy. W ten sposób na samym wstępie zapewniamy sobie pewną przyszłość. Będziemy mogli liczyć na bezproblemowe znalezienie pracy, a także na bardzo wysokie zarobki, które zapewnią życie w dostatku.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Warto mieć świadomość, iż dużą rolę odgrywa tu rodzaj studiów. Przykładowo w oczach pracodawców znacznie większym uznaniem cieszą się studia dzienne niż zaoczne. Co ciekawe, łatwiej jest też znaleźć pracę studentom, którzy ukończyli studia techniczne, związane z matematyką, czy językami obcymi, niż tym, którzy podjęli się edukowania w jednostkach z naciskiem na przedmioty humanistyczne. Dobrze byłoby mieć to na uwadze właśnie przed podejmowaniem swojej decyzji odnośnie pójścia na studia.
Co więcej, nie ulega także wątpliwości, że zawsze w każdym przypadku znacznie łatwiej jest znaleźć pracę, gdy jesteśmy pewni siebie, zdeterminowani i zmotywowani. Nie bez powodu mówi się, że wiara w siebie czyni cuda. Niewątpliwie tak jest również i w tym przypadku.

Jeszcze jedna znacząca kwestia

Dobrze byłoby także zdawać sobie sprawę z tego, iż znalezienie pracy po studiach wiąże się z jeszcze jedną, niesłychanie ważną rzeczą. Chodzi tu o znajomość języków obcych. Oczywiście wymagana jest od nas znajomość języka angielskiego minimum na poziomie B2, czyli płynnym, komunikatywnym. Bez takich kompetencji z pewnością znacznie trudniej będzie znaleźć gdziekolwiek pracę. Co więcej, świat nieustannie idzie do przodu, a pracodawcy chcą rozwoju swoich firm dlatego też coraz bardziej kładzie się nacisk na promowanie swoich działalności gospodarczych poza granicami kraju. Bardzo często wiąże się to z tym, że poszukiwani są tylko i wyłącznie pracownicy, którzy oprócz języka polskiego, angielskiego znają jeszcze jeden, nietypowy, wyszukany język.

Podsumowując, jak doskonale widać brak pracy po studiach może być spowodowany kilkoma znaczącymi czynnikami. Zdecydowanie jednak nie warto się poddawać i należy dążyć do realizacji swoich marzeń i spełniania się zawodowo, bo to z pewnością zaowocuje wielką satysfakcją.

Redakcja deutsch.com.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

szkoła języków obcych
szkoła języka niemieckiego i angielskiego
brak pracy po studiach

Brak pracy po studiach

4 stycznia 2021

Jesteś zainteresowany reklamą?

brak pracy po studiach