deutsch.com.pl

Praca i Edukacja

czapka z daszkiem do tyłu
Moda

Czapka z daszkiem do tyłu – nie tylko chłopięcy atrybut

Czapka z daszkiem jest znana każdemu. Nie ma chyba chłopca, który w swojej szafie nie miałby tego rodzaju nakrycia głowy. Wyróżnia się jej wiele fasonów i kolorów, może być noszona na wiele sposobów, np. daszkiem do tyłu. Jaka jest jej historia i dlaczego ukochały ją również miliony dziewczyn?

Krótka historia czapki z daszkiem

Początków czapki z daszkiem inaczej zwanej bejsbolówką można doszukiwać się na amerykańskich stadionach. Bejsbol, bez którego dziś trudno wyobrazić sobie sport za oceanem stał się bodźcem do wynalezienia nakrycia głowy skutecznie chroniącego przed słońcem. Z początku były to kapelusze słomkowe, w 1860 roku czapka już bardziej podobna do współczesnej bejsbolówki. Rok 1900 przyniósł prototyp dzisiejszej czapki z daszkiem – zaokrąglone nakrycie głowy z charakterystycznym guzikiem na jego czubku. W latach 40. XX wieku pojawiła się guma lateksowa, która wypełniła wnętrze daszka, usztywniając go.

Czapka z daszkiem do tyłu – kto to wymyślił?

Lata 90. to kultywowanie czapek z daszkiem przez czarnoskórych, amerykańskich raperów. To właśnie oni pokazali, że nie muszą być noszone wyłącznie przez sportowców. Czapka z daszkiem stała się wyznacznikiem swobodnego stylu ubierania się i nieodzownym atrybutem ulicznej mody. Wielką popularnością cieszyły się czapki snapback, regulowane z tyłu plastikowym zapięciem.

Dzisiaj często obserwuje się różnorakie metody noszenia czapek, w tym zakładanie ich daszkiem do tyłu. Czy wiemy, kto to zapoczątkował? Oczywiście! To właśnie przedstawiciele kultury hiphopowej zaczęli eksperymentować z odwracaniem daszka najpierw do boku, a później do tyłu. Na odzew nie trzeba było długo czekać. Ich śladem poszli inni.

Czapka z daszkiem do tyłu jako element damskiej garderoby

Czapka z daszkiem do tyłu kiedyś kojarzona wyłącznie z erą hiphopową i męską częścią klienteli, dzisiaj uwielbiana jest przez miliony kobiet. Dlaczego? Bejsbolówka jest przede wszystkim bardzo wygodna. Świetnie sprawdza się jako dodatek zarówno do wyjściowej, sportowej stylizacji, jak i wygodnego stroju podczas podróżowania do ciepłych krajów, gdzie wysoka temperatura jest czasem nie do zniesienia.

Czapka z daszkiem do tyłu idealnie prezentuje się na prostych, długich włosach. Kobieta może zapleść na głowie cienkie warkoczyki, a jeden z nich przełożyć przez zapięcie, które przy odwrotnym noszeniu czapki, znajduje się wtedy na czole.

Czapki z daszkiem obecnie wykonywane są z różnych materiałów, nawet z dzianiny. Mogą więc chronić głowę nawet podczas chłodniejszych miesięcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.