Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Astygmatyzm jak widzi osoba cierpiąca na to schorzenie?

15 kwietnia 2022 astygmatyzm jak widzi


Astygmatyzm jak widzi chory? Wiele osób zastanawia się, na czym polega schorzenie astygmatyzmu. Przyczyną astygmatyzmu jest zniekształcenie rogówki oka. Astygmatyzm nazywany jest niezbornością, ponieważ jest zaburzeniem symetrii obrotowej oka.

Czym jest astygmatyzm

?

Zdrowe oko ma symetryczną krzywiznę rogówki, natomiast rogówka u astygmatyka ma niesymetryczną krzywiznę. Dlatego, że rogówka jest zniekształcona, światło wpadające do oka rozprasza się w sposób nieprawidłowy i powoduje, że obrazy są rozmazane i niewyraźne.
W tak zbudowanym oku obraz punktu, jaki znajduje się na siatkówce, nie jest punktem, ale ma kształt odcinka, elipsy lub koła. Osoby cierpiące na poważnie rozwinięty astygmatyzm mogą, zamiast kwadratu widzieć równoległobok.

Rodzaje astygmatyzmu

Astygmatyzm występuje w różnych rodzajach i można go podzielić ze względu na:
* wstępowanie daleko i krótkowzroczności na różnego rodzaju płaszczyznach:
– astygmatyzm niezłożony – występuje kiedy na jednej z płaszczyzn nadwzroczność lub krótkowzroczność,
– złożony – występuje gdy na obu płaszczyznach występuje dalekowzroczność lub krótkowzroczność mają one różne moce,
– mieszany – występuje gdy na jednej płaszczyźnie jest krótkowzroczność, a na drugiej dalekowzroczność,
* moc skupienia światła na płaszczyźnie poziomej i pionowej:
– prosty – kiedy światło jest skupiane w płaszczyźnie pionowej oka,
– odwrotny – gdy światło skupia się w płaszczyźnie poziomej,
– nieregularny – kiedy na jednej płaszczyźnie znajdują się dwa punkty o różnej mocy skupiającej światło.

Objawy i przyczyny astygmatyzmu

Jeżeli astygmatyzm nie jest bardzo rozwinięty, wówczas widoczny obraz jest zamglony. Astygmatyzm zaawansowany objawia się nieostrym widzeniem przedmiotów, których kontury są powykrzywiane i zniekształcone.
Osoby cierpiące na astygmatyzm widzą proste linie jako falowane, przedmioty są rozmazane, ciężko im dostrzec płaszczyznę oraz mają zaburzone wyczucie przestrzeni. Innymi objawami jest także ból oczu, głowy oraz gorsze widzenie po zmierzchu, a także wrażliwość na ostre światło widziane w nocy.
Nie jest znana główna i jedyna przyczyna astygmatyzmu. Schorzenie to może być dziedziczne, a jego objawy czasem są niewielkie i nie mają dużego wpływ na to jak widzimy.

Leczenie astygmatyzmu

Astygmatyzm może być korygowany poprzez metody zachowawcze oraz operacyjne. Zachowawcze korygowanie astygmatyzmu polega na zastosowaniu soczewek okularowych i kontaktowych torocznych miękkich lub twardych.
Korekcja astygmatyzmu polega na dobraniu i wprowadzeniu odpowiedniej soczewki, która ma odwrotną moc do wady. Taka soczewka nazywana jest soczewką cylindryczną. Twarde soczewki kontaktowe mogą być używane do korygowania wysokich wartości w astygmatyzmie regularnym i nieregularnym.
Chirurgicznymi metodami leczenia astygmatyzmu są laserowe zabiegi refrakcyjne oraz nacięcia relaksacyjne rogówki, a także chirurgia soczewki, która polega na wymianie przeziernej soczewki lub usunięcia zaćmy, przeprowadzane są także wszczepy gałkowe, które łączą korekcję cylindryczną z multifokalną.

Redakcja deutsch.com.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

astygmatyzm jak widzi
Catering dietetyczny
rumianek na wątrobę

Jesteś zainteresowany reklamą?

rumianek na wątrobę