deutsch.com.pl

Praca i Edukacja

Iberystyka
Lifestyle

Iberystyka – inwestycja w przyszłość

Kierunki filologiczne i językowe charakteryzują się rosnącą popularnością wśród młodych ludzi, szukających sposobu na życie. Nie ma się co dziwić temu zjawisku, gdyż znajomość języków jest jedną z podstawowych umiejętności współczesnego świata. Poznanie nowego języka może się przydać w zawodzie oraz w życiu prywatnym. Choć wiele osób w sposób zadowalający mówi w języku angielskim, o tyle coraz częściej widać zainteresowanie innymi językami, w tym romańskimi, czego doskonałym przykładem są hiszpański oraz portugalski.

Czym jest iberystyka?

Połączenie filologii hiszpańskiej z filologią portugalską nazywamy iberystyką. Ten kierunek studiów obejmuje historię i literaturę Hiszpanii, a także Portugalii, czyli dwóch państw usytuowanych na Półwyspie Iberyjskim. Kierunek o nazwie iberystyka otwiera przed młodymi ludźmi wiele ciekawych możliwości pracy. Ponadto, dzieli się na dwa odrębne rodzaje:

  • hispanistykę, czyli naukę języka hiszpańskiego, a także zdobywanie wiedzy na temat Hiszpanii i krajów hiszpańskojęzycznych,
  • portugalistykę – naukę języka portugalskiego, a także zdobywanie wiedzy na temat Portugalii i krajów portugalskojęzycznych.

Komu dedykowana jest iberystyka?

Iberystyka to rewelacyjny kierunek studiów dla osób, które bardzo dobrze czują się w językach, a dodatkowo interesują się kulturą Portugalii lub Hiszpanii. Studia te są kluczem do nauczania języka hiszpańskiego lub portugalskiego, jednak jest to także sposób na pracę przy tłumaczeniach bądź redagowaniu artykułów na zagraniczne portale. Iberystyka bez większego problemu przygotuje cię do pracy w Portugalii lub Hiszpanii, gdzie nie obędzie się bez znajomości tamtejszej kultury.

Kandydując na studenta iberystyki, koniecznie musisz wykazać się łatwością w nauce języków. Studia językowe to znacznie wyższy poziom, niż nauka języka angielskiego w średniej szkole. Iberystykę wybierz jedynie wtedy, gdy interesuje cię wszystko, co ma ścisły związek z Hiszpanią lub Portugalią.

Kierunek iberystyka, a matura

Każda uczelnia ma swoje wymagania, rządzi się swoimi prawami, dlatego nie ma ścisłej reguły co do przedmiotów, jakie należy zdawać na maturze. Poza obowiązkowym językiem polski, językiem obcym oraz matematyką, koniecznie musisz wybrać przedmiot rozszerzony. Może to być język polski rozszerzony, czy język obcy rozszerzony. Egzaminem, którego wysoki wynik zagwarantuje ci studia na iberystyce, jest z pewnością matura z języka hiszpańskiego.

Czego spodziewać się po ukończeniu kierunku iberystyka?

Iberystyka, czyli w pewnym sensie studiowanie języka hiszpańskiego i portugalskiego oraz nauka o kulturze tamtych państw, nie oznacza od razu, że chcemy zostać nauczycielami. Jest to jedna z dostępnych opcji, jednak nie jest to jedyna ścieżka kariery, jaka czeka absolwentów iberystyki. Ten kierunek pozwala na pracę w jednostkach rządowych, biurach tłumaczeniowych, biurach turystycznych, jednostkach pozarządowych, czy w służbach dyplomatycznych. Kończąc kierunek studiów, jakim jest iberystyka, można również udzielać korepetycji osobom, które same chcą zgłębić ten język lub kulturę Hiszpanii i Portugalii. Dodatkowym pomysłem na życie jest praca jako miejscowy przewodnik w krajach iberyjskich. Język polski oraz doskonała znajomość tamtejszej kultury, zwyczajów oraz pięknych zakątków wielkich miast to fantastyczne umiejętności, z których nie sposób nie skorzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.