Choć nowoczesna technologia otoczyła nas niemal z każdej strony, tradycyjne formy reklamy wciąż są jednymi z najskuteczniejszych form promocji produktów i usług. Siła ich oddziaływania na potencjalnych klientów wciąż jest duża, dlatego wiele firm decyduje się na kontynuację wydruków wielkoformatowych, aby zwiększyć sprzedaż i zasięg swojej oferty.
Jak prawidłowo przygotować plakat reklamowy?
Jednym z najpopularniejszych, a zarazem najtańszych nośników reklamy i promocji od wielu już lat jest plakat reklamowy. To przykład wydruku wielkoformatowego, który możemy znaleźć w wielu różnych miejscach: na przystankach autobusowych, w galeriach handlowych, w budynkach użyteczności publicznej, w szkołach czy na słupach ogłoszeniowych.
I choć plakat to prosta forma reklamy warto przestrzegać kilku ważnych wskazówek, które zagwarantują jego siłę oddziaływania oraz efektywność. W pierwszej kolejności warto, by plakat był wykonany w technologii wydruku cyfrowego, co wpłynie na jego jakość, trwałość i estetykę. Jeśli plakat będzie znajdował się na zewnątrz i będzie narażony na oddziaływanie czynników zewnętrznych (deszcz, mróz, słońce) warto dodatkowo go zabezpieczyć przed degradacją oraz blaknięciem. Plakaty można zlecić do wydruku niemal w każdej drukarni. Dobrą praktyką jest jednak zorientowanie się jaką technologią i sprzętem dana drukarnia dysponuje, tak by mieć pewność, że otrzymamy wydruk zgodny z oczekiwaniami.
Jakie informacje powinien zawierać plakat?
Złota zasada brzmi, że plakat reklamowy powinien zawierać minimum treści. Jedno skuteczne hasło wystarczy, by przyciągnąć uwagę klientów. Dużo ważniejsza jest jego strona graficzna: zdecydowane kolory, czytelne kontrasty i odpowiednia czcionka. Plakat powinien być oryginalny i niepowtarzalny, nie jest on kompendium wiedzy na temat produktów czy usług, a jedynie zaproszeniem do zapoznania się z nimi.
Należy bezwzględnie wystrzegać się umieszczania zbyt wielu informacji na plakacie oraz używania kolorów, które będą zlewać się z tłem. Plakat powinien przyciągać uwagę odbiorcy, ale pod żadnym pozorem nie powinien być nachalny czy agresywny. Źle przygotowany plakat może stać się niechlubną wizytówką firmy.
Choć plakat reklamowy to znany i z powodzeniem stosowany od lat środek przekazu to okazuje się, że jego prawidłowe przygotowanie wcale nie jest takie proste. Na plakat trzeba mieć pomysł: niepowtarzalny i oryginalny, trzeba też dysponować wiedzą na temat oddziaływania kolorów i mieć właściwe wyczucie, jeśli chodzi o rozmiar czy wielkość i kształt czcionki. Powierzchnia plakatu zazwyczaj nie jest duża, dlatego każdy element ma tutaj ogromne znaczenie.
Wymiary plakatu reklamowego
Plakat reklamowy można zamówić niemal w każdym rozmiarze, choć wciąż największym zainteresowaniem cieszą się standardowe rozmiary: A1, A2, A3, A4. Plakat najczęściej dobierany jest do miejsca jego przeznaczenia: inny będzie rozmiar plakatu w gablocie ogłoszeniowej, a inny przy drzwiach obrotowych w dużej galerii handlowej. Ich wielkość jest optymalna, aby zainteresować potencjalnego klienta, ale jednocześnie nie wywołać uczucia przytłoczenia treścią czy grafiką. Plakat to nie bilbord! Ma on być jedynie subtelnym zaproszeniem do poznania produktu czy usługi. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do prawidłowego rozmiaru czy projektu plakatu reklamowego warto skonsultować tę kwestię z grafikiem. Każda duża drukarnia oferuje swoim klientom możliwości przygotowania lub skorygowania plakatu czy ulotki pod czujnym okiem wykwalifikowanego grafika komputerowego. Jeśli chodzi o druk plakatów Kraków i inne wielkie miasta oferują specjalistyczne drukarnie, które służą swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie tworzenia plakatów. Konsultacja z profesjonalistą w kwestii doboru kolorów, czcionek czy treści może mieć niebagatelny wpływ na całościowy odbiór naszej reklamy.
Podsumowując, plakat reklamowy to wciąż bardzo skuteczny nośnik promocji towarów i usług. Jest też najczęściej wykorzystywanym nośnikiem informacji o eventach, wydarzeniach, konferencjach czy targach branżowych. Niestety jego nieumiejętne przygotowanie może wywołać efekt odwrotny do zamierzonego. Dlatego warto zadbać o wszystkie szczegóły plakatu: jakość wydruku, kolory, czcionkę, treść i rozmiar. W przypadku wątpliwości dobrą praktyką jest skorzystanie z wiedzy i doświadczenia profesjonalnych grafików komputerowych, którzy na stałe współpracują z dużymi drukarniami.