Najlepszym sposobem na rozgrzanie się w chłodne dni jest gorący i aromatyczny rosół. Sprawdza się on również przy przeziębieniach. Nie bez powodu więc rosół stał się obowiązkowym punktem niedzielnego obiadu. Jednak jego przygotowanie jest bardzo ważne i nie obejdzie się bez znajomości oraz przestrzegania zasad. Wiele osób, które próbowały ugotować rosół nie wie co zrobić gdy rosół jest mętny.
Zimna woda
Pierwszym etapem gotowania idealnego rosołu jest wybór odpowiednio dużego garnka. Jest to ważne, aby składniki mogły swobodnie gotować się i tym samym wpływać na smak rosołu. Do wypełnienia garnka koniecznie należy użyć zimnej wody. Włożenie mięsa do ciepłej wody momentalnie spowoduje uwolnienie się białka. Jest to najczęściej popełniany błąd, który powoduje, że rosół staje się mętny. Należy pamiętać również o tym, że mięso powinno być zimne, ale nie może być zamrożone.
Potrzebny jest czas
Jeśli zależy nam na smacznym rosole, musimy uzbroić się w cierpliwość. Przygotowanie go wymaga nie mało czasu, dlatego nie jest to szybkie w przygotowaniu danie. Jego przygotowanie należy rozpocząć na kilka godzin przed podaniem. Rosół musi powolnie gotować się na małym ogniu i nie można doprowadzać go gwałtownie do wrzenia.
Warto dodać cebulę
Idealny rosół musi zawierać dodatek w postaci cebuli. Najlepsza jest opalona łącznie z łupinami. Nadaje o rosołowi pięknego złotego koloru oraz sprawia, że będzie on zachwycał nie tylko smakiem, ale również aromatem. Nie dodanie cebuli lub nieopalenie jej zbyt dokładnie bardzo często wpływa na to, dlaczego nasz rosół jest mętny. Najlepiej opalić ją nad palnikiem gazowym. Jeśli nie posiadamy kuchenki gazowej, dobrze sprawdzi się również piekarnik lub nawet kuchenka indukcyjna. Pamiętajmy również o tym, aby wyławiać tak zwany szum, który pojawia się podczas gotowania rosołu. W zależności do tego ile pojawiło się nieapetycznej piany, możemy przelać rosół przez gęste sito lub wyłowić pianę za pomocą łyżki cedzakowej.
Przygotowanie rosołu wymaga praktyki i wprawy. Najlepiej rozpocząć gotowanie go od podstawowej wersji, jaką jest rosół drobiowy. Gdy już opanujemy tę technikę, możemy przystąpić do przygotowywania rosołu z dodatkiem wołowiny. Co ciekawe możliwe jest również przygotowanie rosoły z ryby. Rozwiązaniem dla wegetarian jest przygotowanie bulionu warzywnego. Bardzo intensywny smak możemy uzyskać dzięki dodatkowi grzybów, dzięki czemu nasz rosół zachwyci nas głębią smaku oraz bardzo wyjątkowym kolorem. Bardzo popularnym dodatkiem do rosołu jest makaron w postaci cieniutkich niteczek.