Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Pojemniki laboratoryjne – równie ważne jak inne sprzęty

1 lutego 2021 Pojemniki laboratoryjne

Badania laboratoryjne to szereg czynności, które można przeprowadzać wyłącznie w specjalnie przystosowanych pomieszczeniach. Nawet, jeśli sami nigdy nie przestąpiliśmy progu laboratorium, mamy pewne pojęcie o tym, co można zastać w takiej przestrzeni. Jest tu miejsce dla wielu specjalistycznych urządzeń, które pomagają przechowywać, dawkować i badać najróżniejsze substancje i odczynniki. Z laboratorium powszechnie kojarzą się między innymi naczynia laboratoryjne o charakterystycznych kształtach. Ale to dopiero część przydatnych akcesoriów, które muszą mieć pod ręką laboranci.

Jakie pojemniki laboratoryjne kryją się w szafkach?

Oczywiście, naczynia mogą świetnie służyć przechowywaniu pewnych odczynników – ale jeśli są odkryte, to tylko przez pewien czas (najczęściej ten konieczny do przeprowadzenia doświadczenia czy innych badań). Przekraczając prób laboratorium, z pewnością zobaczy się zlewki wypełnione tajemniczymi substancjami, obok nich cylindry i różnej wielkości kolby. Można też natknąć się na widok odmierzania cieczy cieknącej z dozowników albo kroplomierzy. Sprzęt pomagający w bieżących czynnościach często rzuca się w oczy, bo stoi tuż przy stanowiskach pracy. Ale wystarczy zajrzeć do szafek laboratoryjnych, żeby tam znaleźć zdecydowanie więcej kanistrów, butli z nakrętkami i różnego rodzaju pojemników, które bezpiecznie przechowują różne chemiczne odczynniki.

Pojemniki laboratoryjne służą przede wszystkim przechowywaniu płynnych substancji, stąd najpopularniejsze przedmioty tego rodzaju to właśnie butle i kanistry. I rzecz jasna, muszą być dobrze przygotowane do wykonywania swojego ważnego zadania – muszą być sporządzone z takiego tworzywa, któremu nie zaszkodzi konkretny odczynnik. Niebezpieczne materiały przechowuje się na przykład w pojemnikach z polietylenu. Jemu nie zaszkodzi ani kwas octowy ani benzyna, a więc i mniej agresywne odczynniki będą się w nim czuły dobrze i spokojnie poczekają na swoją kolej w laboratoryjnych badaniach.

Duże kanistry mogą pomieścić nawet 20 litrów cieczy. Ale oczywiście bywa, że laboranci potrzebują niedużych ilości jakichś odczynników, a przy tym chcieliby jak najwygodniej z nich skorzystać. Wtedy zapraszają do swojego laboratorium tryskawki – specjalne butle, które są jednocześnie zakorkowane i zaopatrzone w wylewki z kapturkami. W ten sposób przechowują odczynniki, ale też pozwalają skorzystać z substancji, wypuszczając na zewnątrz żądaną ilość. Tryskawki również mogą być wykonane z polietylenu, który nie boi się pomysłów laborantów co do tego, co chcieliby do niego wlać.

Redakcja deutsch.com.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

format plakatu
zabawy na baby shower

Jesteś zainteresowany reklamą?