Strona główna
Moda
Tutaj jesteś

Jak rozciągnąć zamszowe buty – 6 sposobów

8 stycznia 2021 jak rozciągnąć zamszowe buty

Zobaczyłaś je na sklepowej półce i od razu wiedziałaś, że to właśnie te. Piękny kolor, miękki materiał, delikatne sznurówki, smukły kształt. Były trochę ciasne, ale pomyślałaś, że przecież w domu je rozciągniesz. No właśnie – jak rozciągnąć zamszowe buty?

1. Rozejść się!

Pierwszy sposób to założenie grubych skarpet i chodzenie w butach po domu. Pod wpływem ciepła materiał lekko się rozejdzie. Niektórzy nawet ryzykują, wkładając buty na gołą stopę. Efekt ten sam – stopy oddadzą ciepło i but się rozciągnie.

zamszowe buty

2. Wiatr tarmosi nasze ciuchy

Jak to w słynnej piosence Bajmu o pustyni – można je potraktować gorącym wiatrem, a dokładniej – suszarką. Gorący strumień powietrza kierujemy do wnętrza buta. Oczywiście uważamy, aby nie traktować nim obuwia zbyt długo – 15 minut w zupełności wystarczy.

3. Kraina Lodu

Co robili nasi dziadkowie, żeby rozciągnąć buty? Traktowali je lodem. Jak wiadomo, z zamszem trzeba uważać (m.in. dlatego nie chodzimy w zamszowych butach na długie zimowe spacery po śniegu), ale trochę krioterapii im nie zaszkodzi. Przygotuj woreczki napełnione wodą, wsadź do butów, a następnie… włóż buty do zamrażarki na całą noc! Zamarznięta woda rozciągnie obuwie.

4. Dobra gazeta nie jest zła

Jeszcze inny dziadkowy sposób to gazety – przyda się zresztą także, gdy będziesz chciała wysuszyć buty. Przeczytany dziennik należy zwinąć w kulki, spryskać spirytusem lub denaturatem, a następnie ściśle ułożyć w palcach butów. Po około 12 godzinach obuwie będzie gotowe.

5. Młotkiem go!

Jeśli zamszowe buty za bardzo piją w piętach, zawsze można potraktować je młotkiem. Oczywiście nie działaj siłowo, a żeby nie zniszczyć struktury zamszu – w buty pukaj przez bawełnianą ściereczkę. Zawsze to jakiś sposób, żeby je zmiękczyć i dostosować do kształtu stopy.

jak rozciągnąc zamszowe buty

6. Porozumienie bez przemocy

Jeśli jednak masz obawy co do domowych sposobów rozciągania zamszowych butów, zawsze możesz sięgnąć po środki profesjonalne. W sklepach obuwniczych z pewnością znajdziesz środki przeznaczone do tego celu. Wystarczy kupić piankę lub spray, nałożyć preparat na niewygodne miejsce (od środka buta!), a następnie nosić obuwie przynajmniej przez pół godziny. Skóra buta stanie się elastyczniejsza i dopasuje do kształtu stopy.

Na wszelki wypadek warto wcześniej sprawdzić działanie preparatu na małym kawałku zamszu. A jeśli nie chcesz próbować ani z gazetami, ani z suszarką, ani wkładać szpilek do zamrażarki – rozpytaj przyjaciółki o dobrego szewca. Buty w rękach dobrego fachowca przybiorą rozmiar idealny.

Redakcja deutsch.com.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

marynarka do jeansów
kombinezon
suknie wieczorowe dla puszystych na wesele

Jesteś zainteresowany reklamą?

suknie wieczorowe dla puszystych na wesele